Стягнення боргу зі спадкоємців померлого

Після смерті рухоме і нерухоме майно людини переходить родичам або особам, зазначеним у заповіті. Але разом з квартирами та автомобілями наступники можуть отримати борги. Виникає закономірне питання: чи зобов'язаний спадкоємець виплачувати кредит померлого.

Які заборгованості передаються від спадкодавця?

Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу, у спадок переходять такі непогашені зобов'язання:

 • позики, відсотки та штрафи;
 • аліменти, невиплачені спадкодавцем за життя;
 • неоплачені рахунки за комунальні послуги.

Стягнення боргів з спадкоємців не проводиться, якщо зобов'язання нерозривно пов'язані з особистістю померлого. Наприклад, людина мусила виконати певну роботу, виготовити об'єкт інтелектуальної власності і т.д.

Витребування засобів: правові норми

Спадкування — це перехід прав та відповідальності до інших осіб за законом або за заповітом. У ст. 1282 Цивільного кодексу України зазначено: погасити позику необхідно в повному обсязі, але в межах вартості одержаного майна. Якщо претензія позикодавця проігнорована, він може подати до суду вимогу повернути гроші.

Банки і МФО ініціюють стягнення заборгованості за кредитним договором з спадкоємців в такі терміни:

 • шість місяців після того, як позикодавець дізнався про відкриття спадщини;
 • дванадцять місяців після закінчення дії договору позики — якщо банк не знав про смерть позичальника.

Після закінчення зазначених термінів наступники звільняються від фінансової відповідальності.

Порядок витребування заборгованості з родичів

Коли фінансова установа дізнається про смерть боржника, воно починає стягнення заборгованості по кредиту з спадкоємців померлого. Процес складається з таких етапів:

 • Пред'явлення претензії. Установа, яка видала гроші, готує письмову вимогу і направляє нотаріусу, у якого відкрито спадкову справу.
 • Погашення позики за домовленістю сторін. Якщо консенсусу не досягнуто, стягнення боргів з родичів боржника проводиться через суд.
 • Судові розгляди. Позикодавець подає позов, перераховує свої вимоги і пред'являє докази наявності непогашеної позики. Якщо суд приймає позитивне рішення, успадкована власність може бути арештована.

Подавати в суд можна протягом року після вступу наступниками в їх права. Пізніше стягнення боргу по кредиту з спадкоємців в судовому порядку не проводиться.

Як відмовитися від фінансових зобов'язань?

Єдиний спосіб не погашати позику — відмовитися від права спадкування. Доцільно піти на такий крок, якщо розмір позики перевищує загальну вартість майна. Протягом шести місяців після смерті родича необхідно подати нотаріусу заяву про відмову від спадщини. Також можна не підписувати заяву про прийняття, і через півроку всі зобов'язання будуть автоматично зняті.

Якщо рідні не претендують на власність, вона переходить державі. При таких обставинах відповідальність за повернення кредиту в разі смерті позичальника покладається на органи місцевої влади, яким передані гроші, нерухомість або інші активи.

Як погасити позику і зберегти майно?

Якщо прийнято рішення вступати в права спадкування, рекомендуємо виконати такі дії:

 • Перевірити, які заборгованості є у спадкодавця — дати запит в найбільші банки і в Бюро кредитних історій.
 • Якщо непогашені позики є, слід подати письмове повідомлення позикодавцю про те, що трапилося з боржником. Позика буде заморожена на півроку — відсотки, штрафи та пеня не будуть нараховуватися.
 • Врегулювати етапи виплат. Якщо активи розподіляються між декількома особами, виплати проводяться пропорційно до їхніх часток.

Отримуючи кредит у спадок, наступники повинні швидко знайти кошти для його погашення. Можна продати частину отриманого майна, а виручені гроші віддати банку. Але часто процес продажу затягується, і виникає необхідність шукати інші джерела фінансів. Якщо ви зіткнулися з подібною ситуацією, допоможе MyCredit. У нас ви можете терміново отримати гроші на картку та оперативно вирішити проблемне фінансове питання.

Автор статті: Катерина Колечко Кредитний експерт, MyCredit
Залиште свій коментар
Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш коментар
Введіть символи
ОСЬ МІЙ КЕШБЕК
Хапай гроші,
під 0% і 100 грн
на Кешбек!
Детальніше