Що робити якщо не платять зарплату?

cho-delat-ne-platyt

Мінімальная зарплата в Україні мізерно мала, і ту наймачі примудряються затримувати або зовсім перестають розплачуватися, чекаючи відходу співробітника. Раніше подібним ставленням "славилися" директора, що влаштовували людей нелегально (на будівництвах, в торгівлі). Не з порожнього місця інтернет-форуми повні скарг у стилі "що робити, якщо не платять чорну зарплату на неофіційній роботі в Україні". Тепер з погіршенням економічної ситуації не дають зарплату навіть на державних підприємствах (шахтах, лікарнях, заводах, комунальних підприємствах).

Настав час розібратися, що робити якщо не платять зарплату за трудовим договором після звільнення, куди слід звернутися, якщо роботодавець вчасно не платять мінімальну зарплату.

Закони, що гарантують право на заробітну плату в Україні

У державі діє законодавство, що генерує своєчасну винагороду трудящих осіб:

  • ЗУ “Про оплату праці”;
  • Трудовий Кодекс (КЗтУ);
  • Міжнародні правові норми;
  • Директиви міжнародної організації трудящих.

Згідно з головним українським законом, кожен працівник має право на своєчасний розрахунок окладу/премії у встановлені терміни. Також урядові акти регламентують мінімальні нарахування та процедуру індексації обсягів заробітку. Тому, якщо фірма не виплачує зарплату, її керівництво порушує вищеперелічені законно-правові норми, і повинна понести покарання.

Як повинна нараховуватися зарплата і яка відповідальність за невиплату?

Згідно зі статтею 115 КЗпП, заробітна плата виплачується не рідше двох разів на місяць через проміжок, що не перевищує 16-денний календарний термін, не пізніше 7 днів після закінчення відпрацьованого періоду. Якщо день фінансування припадає на вихідний/свято, виплати проводяться заздалегідь.

Однак на кожному виробництві можуть встановлюватися індивідуальні правила, згідно з колективним трудовим договором (що не суперечать урядовим нормативам). Так, оклад виплачується 16-22 числа щомісяця, аванс - 1-7 відповідно.

Якщо не видали зарплату із затримкою в місяць, робітник має право подати заяву на компенсацію у зв'язку з порушенням термінів відповідно до індексу зростання цін на продовольство та споживчі послуги. Якщо роботодавець не виплачує заробітну плату з вини працівника, компенсованої суми чекати не доводиться.

До кого звернутися, якщо не платять зарплату

Кожен найманий робітник повинен знати, куди звертатися якщо не платять ЗП. Є кілька шляхів розглядів:

  • Першочерговий крок - звернутися до керівництва безпосередньо з письмовою заявою, посилаючись на перераховані вище підзаконні акти. Варто зазначити, що керівник не може відмовляти в грошах, посилаючись на інші витрати компанії, адже роздача заробітних плат здійснюється в першочерговому порядку;
  • За відсутності реакції та конкретних дій керівництва, слід подати скаргу до Державної служби з питань праці до органів місцевого самоврядування;
  • Якщо не виплатили зарплату, можна звернутися в судову інстанцію в порядку наказного провадження (коли потрібно стягнути з організації нараховану, але не виплачену заборгованість) чи позовного формату (при наявності спору про розміри нарахувань, або установа не визнає право на отримання). У подібних розбіжностях позивач не вносить судовий збір за подачу позову.

Де взяти гроші, якщо зарплату не платять?

Коли потрібні гроші до зарплати, є кілька можливих способів їх отримати:

  • Гроші в борг від друзів, колег. Проте швидше за все вони знаходяться в аналогічному положенні, що просто виключає даний варіант з ряду ефективних;
  • Закласти золото, коштовності в ломбард. Варіант хороший, якщо: а) є застава, яку приймуть; б) завжди є ризики позбутися дорогих речей;
  • Оформити кредит за 15 хв в сервісі MyCredit, де фінансують повнолітніх українців на демократичних умовах. Щоб взяти кредит 10000 грн (або більше), потрібен доступ до інтернету та діюча банківська картка заявника. Подати онлайн-заявку можуть всі категорії населення (студенти, працевлаштовані неофіційно, бюджетники, люди на соціальних посібниках, пенсіонери). Шанс схвалення дорівнює 95%.

Нас сервіс виручить в будь-якій ситуації, навіть при затримці заробітної плати.

Залиште свій коментар
Будь ласка, введіть Ваше ім`я
Будь ласка, введіть Ваш коментар
captcha=feedback
Введіть символи